انتشار رمانی جدید از نویسنده «مرد زنجبیلی»

[ad_1]

 

 

تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۳

 

 

«تابستان غم‌انگيز ساموئل اس» نوشته جی. پی. دانیلوی با ترجمه رضا اسکندری‌زاده منتشر شد.

انتشار رمانی جدید از نویسنده «مرد زنجبیلی»

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «تابستان غم‌انگيز ساموئل اس» نوشته جی. پی. دانیلوی با ترجمه رضا اسکندری‌زاده از سوی نشر هیرمند منتشر شد. نشر هیرمند پیش‌ از این رمان موفق «مرد زنجبیلی» را از این نویسنده منتشر کرده بود.

«تابستان غم‌انگيز ساموئل اس» كوتاه‌ترين رمان جی. پی. دانليوی، حكايت طنز تلاطمات روانی يک بيمار روانی آمريكايی است كه برای درمان، به مهد روانكاوی آن دوران، يعنی ويَن دهه‌ی 60 می‌رود. اما روانكاو در تلاش مذبوحانه برای درمان كردن روح زخم‌خورده‌ی بيمار، خودش به جايی می‌رسد كه به‌اندازه‌ی تار مويی با جنون فاصله دارد.

رمان كوتاه فلسفيِ جی. پی. دانليوی، «تابستان غم‌انگيز ساموئل اس»، نشان می‌دهد چيزهايی كه انسان به آن‌ها اعتقاد ندارد هم می‌تواند به‌اندازه‌ی اعتقادات اشتباه، فلج‌كننده باشد. دانلیوی در ساموئل اس، مردی را به تصوير می‌كشد كه هيچ كاري از او ساخته نيست، الّا پذيرش مرگ. نام فاميل اس، آشكارا به واژه‌ی Singular يا مفرد اشاره می‌كند؛ و نابودی انسان در تنهايی و انزوا را نمایان می‌کند.

 

نيويورک تايمز  درباره این اثر نوشت، «ملغمه‌ای خوش‌فكر از لوده‌گی و طنز.»، همچنین شيكاگو امريكن، در این‌باره نوشت؛ «بینهايت خنده‌دار و درعين‌حال تلخ‌وشيرين. با چنان مهارتی پيكربندی شده كه حتی نفسانيت بیپرده‌اش مسحوركننده است.» و مجله‌ تايم‌در گزارشی درباره این کتاب گفته است: «دانليوی در اين اثر كوتاه، به شرح نبرد كوچكِ تنازع‌بقای روح در اتاق‌خواب و قلب‌های جهانيان می‌پردازد. «ساموئل اِس» اين قهرمان مقيّد به اصول تک‌روانه‌ی فردی، سرزنده‌ترينِ ماه‌زدگان است.»

 

نشر هیرمند «تابستان غم‌انگیز ساموئل اس» را در 89 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه، به قیمت 8 هزار تومان روانه بازار کتاب کرده است.

 

جی. پی. دانليوی نويسنده‌ی ايرلندی – آمريكايی در ژانر اجتماعی – كمدی سياه، در اواخر دهه‌ی 50 ميلادی به‌واسطه‌ی انتشار رمان جاودانه‌ی «مرد زنجبيلی» به شهرت رسيد كه با شمار 45 ميليون نسخه و چاپ بلاانقطاع 60 ساله‌اش در فهرست 100 رمان برتر قرن بيستم، رتبه‌ي 99 را از آن خود كرد و به 25 زبان مختلف ترجمه شد. وی تحصيل در رشته‌ ميكروبيولوژی كالج ترينيتی دابلين را با رويای نويسندگی رها كرد و با انتشار «مرد زنجبيلی» نام خودش و كالج ترينيتی را در عرصه‌ ادبيات جاودانه كرد. دانليوی به سال 2016 جايزه‌ يک عمر دستاور هنری نويسندگان ايرلندی را از آن خود كرد و همچنين از سوي كالج ترينيتي به دريافت دكترای افتخاری نايل شد. وی امروزه (در سن 91 سالگی) به مدت 40 سال است كه در املاكش موسوم به لوينگتون‌پارک در حومه‌ دابلين سكونت دارد.

 

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *