روایت یک پیش‌کسوت از کتابداری و کتاب در نیم قرن گذشته

[ad_1]

 

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹

 

 

کتاب «خودسرنوشت حرفه‌ای» به قلم محمدحسین دیانی، استاد بازنشسته کتابداری و اطلاع‌رسانی به رشته تحریر درآمد.

روایت یک پیش‌کسوت از کتابداری و کتاب در  نیم قرن گذشته

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، دیانی در  این کتاب مجموعه تصمیم‌ها و اقدام‌های مرتبط با کتاب، کتابخوانی و اشتغال به امور فنی، اداری و آموزشی در رشته کتابداری و اطلاع‌رسانی طی سال‌های 1395 ـ 1335 را به نگارش درآورده است.
 
وی درباره اهمیت نگارش این اثر چنین گفت: هدف از نشر این متن، باز بیان قسمت‌هایی از تحولاتی است که می‌تواند به عنوان شکل‌دهنده بخشی از تاریخچه کتابداری و اطلاع‌رسانی در ایران مورد استفاده باشد.
به گفته دیانی درون‌مایه هر حرفه و رشته علمی به مقدار زیادی متأثر از تصمیمات و فعالیت‌های دست‌اندرکاران حرفه یا رشته طی زمان‌های طولانی است. تلاش‌های من برای بهره‌گیری از تصمیمات و اقدامات دیگران و انگیزه‌های من برای ادغام دانسته‌های غیربومی با دانسته‌های بومی آن‌گونه که در مقالات، کتاب‌ها و محتوای کلاس‌هایم منعکس است، نیز مسئولیت‌های طولانی‌مدت اداری، پژوهشی و آموزشی در سطح گروه‌های کتابداری و در سطح دانشگاه‌های شهید چمران اهواز، دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه شیراز نشانه‌های مثبتی از تأثیر من بر رشته و بر تغییر نگاه مثبت دیگران نسبت به کتابداری و اطلاع‌رسانی در سطوح دانشگاهی، استانی و کشوری است..
 
«از تولد تا پیش از سربازی»، «از سربازی تا شروع دانشجویی»، «در اهواز»، «در آمریکا»، «در اهواز»، «در مشهد»، «آثار نشر یافته دکتر محمدحسین دیانی»، «مقالات»، «مقالات دکتر دیانی»، «راهنمایی پایان‌نامه‌های دوره دکتری» و «راهنمایی پایان‌نامه‌های کارشناسی‌ارشد» بخش‌های مختلف این اثر را تشکیل می‌دهند.
 
از میان آثار محمدحسین دیانی می‌توان به «خواندن بهشت نخواندن»، «توصیف وضعیت فعلی و چشم‌انداز آینده نشریات علمی»، «شیوه بیان و تشریح مسأله در تحقیق»، «فنون پرسش‌کاوی و پاسخ‌یابی از منابع کتابخانه»، «نظریه‌سازی در تحقیقات علوم اجتماعی»، «روش‌های تحقیق در کتابداری»، «گلوگاه‌های پژوهش در علوم اجتماعی»، «اصول و خدمات مرجع در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی» و «داده‌پردازی برای کتابداران و اطلاع‌رسانان» اشاره کرد.
 
انتشارات کتابخانه رایانه‌ای نخستین چاپ کتاب «خودسرنوشت حرفه‌ای» اثر محمدحسین دیانی را با شمارگان 200 نسخه، در 137 صفحه، به بهای 80 هزار ریال راهی بازار نشر کرده است.

 

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *