مدیریت یک علم سکولار در تاریخ تفکر بشری غرب

[ad_1]

 

انتشار «استاندارد 34000 تعالی منابع انسانی»

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰

 

 

طرح کلی کتاب «استاندارد 34000 تعالی منابع انسانی در عمل: (مدیریت منابع انسانی پیشرفته)» براساس استاندارد 34000 مدیریت منابع انسانی تدوین یافته است که شامل فرایندهای منابع انسانی و نتایج و نگرش‌های منابع انسانی است.

مدیریت یک علم سکولار در تاریخ تفکر بشری غرب

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «استاندارد 34000 تعالی منابع انسانی در عمل: (مدیریت منابع انسانی پیشرفته)» نوشته آرین قلی‌پور منتشر شد.
 
مدیریت به عنوان یک علم سکولار زمانی در تاریخ تفکر بشری در غرب به وجود آمد که بشر مدرن خدا را کشته بود و خود جانشین خدا برای اداره جهان شده بود. این وضعیت در جمله زهرآگین نیچه که «خدا مرده است» به جدی‌ترین شکل ممکن نمود یافته بود.

به تعبیر زیبای آلفرد نورث وایتهد، پدر منطق ریاضی جهان، جهان بار دیگر تاریک شده بود چون علمای مدیریت از پیغمبران جلو افتاده بودند و روش تحقیق علمی که در هیچ یک از جهش‌های علمی جهان حضور نداشت، جایگزین عقل ناب بشری شده بود. دیگر دانستن و علم به وسیله «انسان‌های اصیل و شرافتمند» تعیین اعتبار نمی‌شد. بلکه به‌وسیله «روش و آمار بی‌اصالت» اعتبار می‌یافت و بر انسان‌های اصیل و شرافتمند تحمیل می‌شد. روزگاری رقم خورده بود که همبستگی بین دو متغیر، معتبرتر از تشخیص عالمان متبحر می‌نمود.

همه یافته‌های مسلم مطالعات علمی روشمند، روی موش ثراندایک، سگ پاولف و کبوتر اسکینر نشان می‌داد که انسان‌ها هم می‌‌توانند هم طراز این حیوانات باشند و این یافته‌ها بی‌هیچ تردیدی به انسان تعیمی داده می‌شد و نتایج به دست آمده نیز واقعی پنداشته می‌شد. این است ماحصل علمی که محور آن روش و آمار است. علمی که امروز به یقین می‌توان آن را افیون روشن‌فکران دانست که جهان انسانی را تبدیل به جنگل حیوانی کرده است. صحت این روش به عنوان انسان‌شناسی واقعی مسلم پنداشته می‌شود هرچند که امکان دارد این کار انسان‌سازی باشد نه انسان‌شناسی؛ کاستن انسان مدرن در حد حیوانات نه شناخت انسان فطری.

در این مقطع زمانی بشر تلاش می‌کرد در دنیای بی‌خدا، مدیریت جهان را خودش به عهده بگیرد و برای حل مشکلات خود و جهان اجتماعی ساخته خود، به خدا مراجعه نکند. در این بین کنترل انسان‌های دیگر نیز ضرورت می‌یافت و باید زمینه شناخت رفتار انسان در سازمان به منظور کنترل فراهم می‌شد؛ از این رو جوانه‌های شکل‌گیری علم مدیریت رفتار سازمانی و به‌تبع آن مدیریت منابع انسانی به تدریج رشد یافتند.

هدف مدیریت منابع انسانی و مدیریت رفتار سازمانی شناخت، پیش‌بینی و کنترل رفتار انسان در سازمان است. رفتار سازمانی صرفا به تبیین علل رفتار بسنده نمی‌کند بلکه تجویزاتی نیز ارائه می‌دهد و در مواردی به رفتار جهت داده می‌شود تا رفتار دلخواه حاصل شود، پس هدف رفتار صرفاً شناخت نیست. نظریه‌ها و مفاهیم رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی درصدد تبیین رفتار انسان در سازمان هستند. اما شکوه و عظمت انسان به حدی است که قوی‌ترین نظریه‌های علوم انسانی از تبیین آن ناتوان‌اند؛ بنابراین هیچ‌کدام از نظریه‌های رفتار سازمان و منابع انسانی، قدرت تبیین تمام پیچیدگی‌ای انسان را ندارند و در همه شرایط صادق نیستند.

طرح کلی کتاب براساس استاندارد 34000 مدیریت منابع انسانی تدوین یافته است که شامل فرایندهای منابع انسانی و نتایج و نگرش‌های منابع انسانی است. فرایندهای منابع انسانی شامل 20 فرایند است و 20000 امتیاز دارد که در پنج سطح بلوغ: صفر، مقدماتی، میانی، پیشرفته و بهینه قرار می‌گیرند.

 

کتاب حاضر نیازهای مخاطبان متعددی را برطرف می‌کند: گروه اول و به نوعی اصلی‌ترین مخاطب این کتاب، مدیران اجرایی و کارکنان سازمان‌ها هستند که کتاب حاضر مضامین کاربردی موثری برای بهبود اثربخشی منابع انسانی سازمان‌ها و شرکت‌ها برای آنها دارد؛ از این جهت کتاب به صورت ساده و کاربردی تدوین یافته است.

 گروه دوم دانشجویان مدیریت در دوره‌های کارشناسی در گرایش‌های مدیریت دولتی، بازرگانی، صنعتی، بیمه، جهانگردی، کارآفرینی، حسابداری و مالی و مهندسی صنایع هستند.

گروه سوم دانشجویان مدیریت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در گرایش‌های مدیریت دولتی، بازرگانی، صنعتی، بازاریابی، ‌جهانگردی (توریسم)، مالی، شهری، اجرایی، اِم‌بی‌اِی، سیستم، تکنولوژی اطلاعات (IT)، کارآفرینی، رسانه، منابع انسانی، امور فرهنگی و مهندسی صنایع هستند که کتاب با ارائه روش استاندارد برای سنجش مفاهیم، منبع خوبی برای پژوهش‌های آنها فراهم می‌کند.

نویسنده تجربیات زیادی در آسیب‌شناسی، عارضه‌یابی و ممیزی سیستم‌های مدیریت منابع انساین در بیش از 174 شرکت در زمینه‌های نفت، پتروشیمی، پالایشگاه، فولاد، بانک، بورس و سرمایه‌گذاری، کشتیرانی، کشت و صنعت، سیما، بیمه، موسسات آموزشی، سازمان‌های رسانه‌ای و شهرداری داشته است که مطالبی از آن با رعایت الزامات قانونی در کتاب گنجانده شده است و می‌تواند برای سازمان‌ها و شرکت‌ها مفید باشد. 

کتاب «استاندارد 34000 تعالی منابع انسانی در عمل: (مدیریت منابع انسانی پیشرفته)» نوشته آرین قلی‌پور با شمارگان هزار نسخه در 228 صفحه به بهای 15 هزار تومان از سوی انتشارات کتاب مهربان به چاپ رسیده است.

 

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *